Staff Contact List
SLT
Matt Hacker |
Principal |
Christopher Corbett |
Vice Principal (Pastoral) |
Tabitha Sloper-Russell |
Vice Principal (Curriculum) |
Emily Cooper |
Assistant Principal (T & L) |
Catherine Earley |
Assistant Principal (Progress) |
Susan Seddon |
Finance Manager |
Kirsty Peet |
Senior Pastoral Leader (Safeguarding & Behaviour) |
Mat Hemmings |
Assistant Principal (Personal Development) |
Paddy Ward |
Associate Assistant Principal |
Rebekah Holt |
Assistant Principal (SEND & Inclusion) |
Heads of Department
Sarah Carney |
Head of Music |
Jen Clarke |
Head of Food |
Deborah Crane |
Head of Religious Studies |
Alexander Crampton |
Head of Maths |
Lisa Kelly |
Head of History |
Amy Lloyd |
Head of Geography |
Katie Mealey |
Head of English |
Emma McGowan |
Head of Art |
Andrea Moir |
Head of Business & ICT, Business Studies & Computing# |
Alexis Ribot |
Head of MFL |
Hannah Saunders |
Head of Drama |
Andrew Sims |
Head of Sociology |
Morgan Smallwood |
Head of Design Technology |
Lisa Venables |
Head of Media/ECF Mentor |
Kate Walker |
Head of PE |
Paul Gardner |
Head of Science |
Gemma Maguire |
Head of HIVE and SENDCO |
Progress Leaders
Nathan Green |
Progress Leader for Year 7 |
Amy Unsworth |
Progress Leader for Year 8 |
Bradley Williams |
Progress Leader for Year 9 |
Adam Lamara |
Progress Leader for Year 10 |
Hannah Bentley |
Progress Leader for Year 11 |
Patrick Collins |
Progress Leader for Year 11 |
Teaching Staff
Samantha Barker Smith |
Geography Teacher (Maternity Leave) |
Mandy Bawden |
PE Teacher and Contingent Commander for Cadets |
Sam Makin |
PE Teacher |
Hannah Bentley |
English Teacher and Progress Leader for Year 10 |
Craig Booth |
Drama Teacher |
Peter Burns |
Excellent Teacher of Science |
Patrick Collins |
MFL Teacher |
Rachel Cutting |
SEN Teacher |
Imogen Dale |
Science Teacher |
Nicola Davis |
Assistant Head of Science |
Elizabeth Dolphin |
Teacher of Maths |
Jemma Doorey |
Lead Teacher of Maths (Maternity Leave) |
Jessica Doyle |
English Teacher |
Andrea Dunphy |
Art teacher |
Caitlin Finlay |
Geography Teacher |
Courtney Glennie |
Science Teacher |
Nathan Green |
Science Teacher |
Martin Greenwood |
PE Teacher |
Amie Hafferty |
Maths Teacher |
Thomas Haigh |
Interim Head of Art |
David Holden |
Music Teacher |
Simon Lynch |
History Teacher |
Nicola Hughes |
PE/Dance Teacher |
Claire Hulme |
IT/Business Teacher |
Philip Johnson |
Maths Teacher |
Rebecca Joynson |
English Teacher/Literacy Lead (Maternity Leave) |
Lisa Kelly |
History Teacher |
Don Logie |
Music Teacher |
Alison Massey |
Maths Teacher |
Neelam Akhtar Meah |
Maths Teacher |
Neetu Meahn-Ramos |
Science Teacher |
Steven Mills |
ICT/Business Teacher |
Rebecca Mundy |
English teacher |
Rachel Mulcahy |
English Teacher |
Danielle Preece |
MFL Teacher |
Rachael Wright |
Lead Practioner – Design Technology |
Jill Reynolds |
English Teacher |
Jenna Sayer |
Geography Teacher |
Tyra Schafer |
PE Teacher |
Andrew Sims |
RE Teacher |
Lydia Taylor |
MFL Teacher |
Sarah Taylor |
Maths Teacher |
Kathryn Thompson |
History Teacher |
Julia Timothy-Brennan |
Science Teacher |
Andrew Tobutt |
PE Teacher |
Sally Trigwell |
2nd in Department – English (Maternity Leave) |
Amy Unsworth |
English Teacher |
Lucy Weighman |
ICT/Business Teacher |
Ailsa Whiting |
Maths Teacher |
Heads of Year
Ellie Palmer-Hurd |
Head of Year 7 |
Steffanie Garner |
Interim Head of Year 8 |
Warren McHugh |
Head of Year 9 |
Heather Johnson |
Head of Year 10 |
Steffanie Garner |
Head of Year 11 |
Attendance Team
Emily Faulkner |
Attendance Manager |
Thomas McAndrew |
Attendance Officer |
Safeguarding Team
Kirsty Peet |
Designated Safeguarding Lead |
Elaine Beattie |
Deputy Designated Safeguarding Lead |
Lisa Dronfield |
LAC Coordinator |
Inclusion Team
Mel Gee |
The Link Manager |
Katie Kneale |
The Link Officer |